גן העדן של ההייטקיסטים

ESPP זו הטבה לאנשי היי טק.

התוכנית מאפשרת לעובדי היי טק בחברות המציעות הטבה זו, לרכוש כל חודש מניות של החברה בהנחה. אפשר להשאיר את זה כחיסכון או לפדות לאחר חצי שנה. הרווח נובע מהפער בין מחיר הרכישה (בהנחה), למחיר השוק במועד המכירה.

 

מה חשוב לדעת בהקשר של ESPP

להשאיר כחיסכון או לפדות כל חצי שנה?

כעובדי חברה, אתם חשופים למידע שיש בחברה. אם אתם מאמינים בחברה, יודעים על  מהלכים חיוביים, מנכ"ל/ית טובים, החברה בצמיחה, המניה בצמיחה, כדאי לשמור כחיסכון ולא למכור.

אם יש תוכניות בתוך החברה למהלך עסקי שיכול לקדם את החברה מאוד, כדאי לשמור את המניה.

אם כעובדי החברה אתם מתחילים להרגיש שיש בעיות בחברה ופחות מאמינים בה, או אם המניה סטטית לאורך זמן וצריך את הכסף, יכול להיות שכדאי למכור.

בין אם אתם עובדי החברה או כבר עזבתם אותה, זו אחריות שלכם לבדוק ולהתעדכן מה קורה בחברה ולהישאר עם יד על הדופק כדי שתוכלו, אם יש מגמה שלילית בחברה, להיפרד מהמניות.

 

מה למכור

אם מוכרים, כדאי לדעת איזה מניות כדאי למכור. האם למכור את מה שקניתי לפני שנתיים ועשה בינתיים מס רווח הון גבוה או אולי למכור את המניות שקניתי בחצי שנה האחרונה, בהם הרווח הון יכול להיות נמוך יותר.

הברוקרים בארץ עושים בדרך כלל סימולציית מס על מכירה ואפשר להתייעץ איתם מה כדאי למכור כשצריך.

 

מיסים

ב-ESPP העובד קונה את המניה מכספו (בהנחה). אין מס על הקרן.

יש מס שולי וגם ביטוח לאומי על גובה ההנחה.

העובד משלם מס על ההטבה והרווח כשפודה את המניות.

יש מקומות בהם מגלמים את ההטבה במשכורת במועד בו נרכש ה-ESPP

 

בית לכסף

אם מתכננים למכור, כדאי למצוא אפיק השקעה לכסף מראש ולא לתת לו לאבד מערכו  ולשכב בעובר ושב או פקמ עד שתמצאו אלטרנטיבה.

 

פיזור

יש לזכור שכל הכסף   שנמצא ב-ESPP מושקע בחברה אחת ולכן כשהסכום מתחיל להיות משמעותי, כדאי לחשוב על לנתב חלק מהכספים למכשיר השקעה אחר כמו למשל  תיק השקעות בניהול פרטי אשר יכול לייצר פיזור גדול יותר ולמתן את הסיכון.

 

תודעת יום הדין

כששומרים את הכסף אצל ברוקר זר, למשל בארצות הברית, זה יכול לתת שקט לדעת שחלק מהכספים שלכם נמצאים בחו"ל והכסף הזה יהיה זמין עבורכם כשתצטרכו.

 

אזרחים אמריקאים

אם החברה בה יש לכם מניות היא חברה אמריקאית – ההשקעה היא ברוב המקרים PFIC FRIENDLY

אם אתם הולכים לעולמכם, כל עיזבון ששווי עד לאחת עשר מיליון דולרים, פטור מהמס. עיזבון של אזרח אמריקאי שאינו פטור חייב במס בשיעור של כ- 40%.

 

אזרחים ישראלים המחזיקים במניות של חברה אמריקאית

אם אתם הולכים לעולמכם, מעל רווח  בגובה כ- 60 אלף דולרים פטור ממס, וכל היתר חייבים במס בשיעור בגובה כ- 35%. יש פתרונות למצב כזה במקום למכור את המנייה, רק צריך לדאוג לזה מראש.

 

לסיכום

אחזקת מניות בחברה זו השקעה בשוק ההון. מכיוון שמדובר בהשקעה בסיכון גבוה, הזמן הוא התרופה למיתון הסיכון והתנודתיות. ככל שההשקעה תהיה לטווח רחוק, הסיכוי לרווח גבוה, גדול יותר.

בגלל שמשלמים על ההנחה מס שולי, אפשר לדחות את הפדיון למועד בו ההכנסות אינם גבוהות (למשל בתקופה אבטלה, או פרישה מעבודה-פנסיה) כדי למזער את המס.