מחיר הנזילות

אנחנו משקיעים בשוק ההון בגלל כמה סיבות. האחת היא הסיבות היא התשואות שאפשר לייצר בשוק ההון – 6%-8% לשנה. אבל בדיוק כמו שאפשר לייצר 8% לשנה, באותה מידה אפשר לאבד 20% לשנה וזה משום ששוק ההון הוא תנודתי. לפעמים למעלה ולפעמים למטה.

כדי למתן את התנודתיות של שוק ההון, מומלץ להישאר שם לטווח ארוך, כי בטווח זה, שוק ההון יודע לתקן את עצמו וברוב המקרים יודע "להרוויח מחדש" הפסדים. מה זה טווח ארוך? 10 שנים ומעלה.

 

סיבה נוספת שאנחנו משקיעים בשוק ההון (בניגוד לנדל"ן או רוב ההשקעות אלטרנטיביות) היא נזילות.

אנחנו אוהבים להיות נזילים, כדי שאם חס וחלילה יקרה משהו, יהיה לנו כסף להתמודד עם המצב.. או אם תגיע הזדמנות חיינו בהשקעה יוצאת דופן, נוכל להגיב מהר.

 

הנזילות של שוק ההון היא קצת פיקטיבית.

מצד אחד הכסף זמין לי למשיכה מתי שארצה, מצד שני אם הפסדתי 20% כי שוק ההון חווה ירידה ואמשוך את הכסף, לא אוכל למשוך את אותו הסכום שהיה לי (אלא 20% פחות) וגם אקבע את ההפסד, זאת אומרת, לא אוכל להרוויח את הכסף שהפסדתי בחזרה.

ולכן הנזילות היא פיקטיבית, כי אם אני רוצה לשמר את ההון שהשקעתי ולא לספוג הפסדים, אני צריכה להשאר בשוק ההון ואז ייקח לי זמן מה עד שהעליות יחזרו והכסף שהפסדתי יחזור.

 

כמה זמן? בואו נראה דוגמא:

ערך ההשקעה שלי רגע לפני תחילת ההפסדים הוא 100 ₪

הפסדתי 20 אחוז

זאת אומרת שערך ההשקעה אחרי הפסד הוא  80 ₪

על מנת שההשקעה תגיע חזרה לערך של 100 ₪, ההשקעה שלי צריכה לצבור רווחים.

צריך לצבור 20 ₪ נוספים של רווח על 80 ₪ ערך השקעה נוכחית.

ז"א ההשקעה צריכה לגדול ב25% כדי להגיע לאותה השקעה של 100 שהיו לי בהתחלה

20/80=25%

בהנחת תשואה של 8-10 אחוז לשנה-זה ייקח כ-3 שנים בהם אצטרך להישאר בשוק ההון רק כדי להחזיר את שווי ההשקעה המקורי שלי.

 

ולכן כשרוצים להשקיע בשוק ההון, כדאי לזכור שמדובר בהשקעה לטווח ארוך ואם אנו רוצים להשקיע את הכסף רק ל-3 שנים, ישנן השקעות מתאימות יותר לטווח השקעה זה.

 

Image by rawpixel.com on Freepik.com